Zajecia w ramach koła fotograficzno - filmowego z klasą VI A.

Pierwsze zmagania z GIMBALEM.


We wrześniu 2022 uczniowie klasy VIA wraz z opiekunem Panem mgr Jackiem Ptak zorganizowali w szkole profesjonalne atalier fotograficzne, gdzie odbywają zajęcia w ramach koła zainteresowań. Uczestnicy zajęć samodzielnie pod kierunkiem nauczyciela zamontowali oświetlenie studyjne, statywy, green screen i inne niezbędne akcesoria potrzebne do prowadzenia zajęć warsztatowych.

We wrześni uczniowie mieli okazję zapoznać się z konstrukcją i zastosowaniem urządzenia jakim jest GIMBAL. Samodzielnie montowali urządzenia oraz dokonali pierwszych prób fotografowania przy użyciu gimbali.

Co to jest GIMBAL?

Gimbal to stabilizator kamery, czyli urządzenie umożliwiające zachowanie osi pionowej i poziomej. Gwarantuje uzyskanie kadrów prostych i stabilnych. Najprościej mówiąc, gimbal jest to nowoczesny, elektroniczny stabilizator obrazu, którego można używać podczas ruchu. Jest znacznie bardziej zaawansowaną wersją statywu. Posiada technologię wieloosiowego stabilizowania ujęć filmowych, która niweluje drgania na nagraniach wynikające z poruszania się aparatu czy kamery. Dzięki niej uzyskuje się lepszej jakości materiał filmowy – bardziej płynny i stabilny.

Kiedy sprawdzi się GIMBAL?

Nie ma znaczenia, jakiego urządzenia do nagrywania filmów się używa. Gimbal pasuje do tradycyjnej kamery, kamerki sportowej (np. popularnej GoPro), aparatu fotograficznego, smartfona. Dzięki niemu możesz nagrywać filmy w trakcie uprawiania sportu, podróżowania, zabawy. Zarejestrujesz ujęcia w ruchu na koncercie, festynie i podczas innego wydarzenia plenerowego.

Co jednak ważne, Gimbal jest dobry nie tylko do ujęć w ruchu. Stanowi przedłużenie dłoni, więc pomoże Ci zajrzeć tam, gdzie nie sięga wzrok. Poza tym sprawdza się przy wykonywaniu nagrań “z ręki”, gdyż ujęcia pozbawione są drgań, które psują jakość obrazu, np. przez wiatr poruszający kamerą.


Dokumentacja foto z zajęć.